Tinklaraštis

KRETOS ŽOLELĖS

2023-04-20

Kiekvieną pavasarį Kretos kalnai pasidengia mažais spalvingais gerai žinomų žolelių, tokių kaip raudonėlis, čiobrelis ir šalavijas, ir mažiau žinomų žolelių, tokių kaip ditanija, malotira ir mairūnas, krūmais. Kretiečiai šimtmečius kruopščiai rinko kalnų žoleles ir vartojo jas kaip prieskonius ar užpilus, kad gautų naudos dėl jų puikių gydomųjų savybių ir nuostabaus skonio.Nuostabios Kretos žolelės auga stačiuose salos kalnuose. Jos surenkamos, išdžiovinamos natūraliomis sąlygomis ir supakuojamos be jokio cheminio ar kitokio apdorojimo.

KRETOS KALNŲ ARBATA MALOTIRA, dar žinoma kaip Kretos kalnų arbata, gali padėti įveikti peršalimą, nes pasižymi stipriomis priešuždegiminėmis, antioksidantinėmis, antibakterinėmis savybėmis. Kretos senoliai nuo seno žino, kad pajutus pirmuosius skrandžio negalavimus, reikia kuo skubiau gerti kalnų arbata. Švelnina reumatinius skausmus, stiprina organizmą.
Garsioji endeminė Kretos kalnų arbata randama aukščiausiose kalnų viršūnėse, ji auga daugiau nei 900 m aukštyje. Jos daugiausiai randama vakarinėje Kretos salos dalyje. Endeminė žolelė reiškia tai, kad kitoje pasaulio šalyje šio augalo nerasite, nes ji auga tik Graikijoje Kretos saloje. Rankomis rinkta vaistažolė, pasižymi unikaliomis gydomosiomis savybėmis.
Moksliniuose šaltiniuose yra randama informacijos, kad tai yra puiki prevencinė priemonė, galinti padėti išvengti vėžinių susirgimų. Žmogaus organizmui yra labai svarbūs antioksidantai, būtent Kretos saloje esančiuose augaluose ir alyvuogių aliejuje gausu antioksidantų.
Kretos Malotira kalnų žolelės sudėtyje yra flavanoidų. Kalnų žolelėje, esantys flavanoidai padidina organizmo atsparumą radiacijai ir chemoterapijai, bei apsaugo nuo saulės neigiamo poveikio. Atliekant daugiau tyrimų su šia arbata, yra įrodyta, kad tai puiki organizmo stiprinimo priemonė po chemoterapijų. Malotira kalnų arbata sustiprina organizmo imuninę sistemą, pagerina kraujotaką.

KRETOS DITTANY ARBATA – tai Kretos žolelių karalius. Kretos žolelė nuo seniausių laikų buvo skiriama kaip vaistas nuo visų ligų.
Kretos Dittany (Daphne) žolelė pasižymi stipriomis gydomosiomis savybėmis. Senovės Graikijoje ji buvo skiriama kaip vaistas nuo visų ligų. Šis augalas auga tik Kretos saloje ir yra naudingas esant skrandžio negalavimams.
Hipokratas citavo “tegul maistas bus tavo vaistas ir vaistas bus tavo maistas”. Kitaip tariant, tai, ką jūs įdedate į savo kūną, ilgalaikėje perspektyvoje, gali turėti tiesioginės įtakos jūsų sveikatai. Hipokratas paskyrė šią žolelę skrandžio skausmams, virškinimo problemoms, virškinimo trakto problemoms ir infekcijoms.
Dittany žolelė pasižymi antibakterinėmis, antimikrobinėmis ir priešgrybelinėmis savybėmis. Gali padėti esant reumatiniams skausmams bei sąnarių uždegimams. Šioje žolelėje gausu gydomųjų savybių, joje yra ir natūralių diuretikų, kurie išvaro iš kūno skyčius, sumažina kraujospūdį ir neleidžia susidaryti inkstų akmenims. Natūralus vaistas nuo kosulio, gerklės, skrandžio bei mėnesinių skausmų. Mažina kraujo spaudimą. Raminantis ingridientas, pasižymintis stipriu gydomuoju poveikiu. Gali padėti sumažinti migreninius galvos skausmus.

15 KRETOS ŽOLELIŲ ARBATA – aukščiausios kokybės 100% Kretos žolelių rinkinys skirtas gerai savijautai ir stiprybei. 15 Kretos žolelių mišinys skatina sveikatą ir gerovę. Turi antioksidancinių, gydomųjų, antibakterinių, antiseptinių, tonizuojančių, sutraukiančių savybių.
Šiame mišinyje rasite: Šalavijo lapai, įvairios Kretos kalnuose augančios žolelės, Kretos Dittany žiedai ir lapai, Rozmarinas, melisa, eukalipto lapai, alyvuogių lapeliai ir rožių žiedlapiai. Šiuose augaluose gausu antioksidantų naudingų mūsų kūnui, švelniai valančios ir stiprinančios savybės. Kiekviena žolelė skirtinga, kiekvienas jos sukauptas turtas praturtina kitą žolelė, todėl parinkti neatsitiktinai. Kasdieną, su kiekvienu arbatos puodeliu gausite skirtingą augalų kompoziciją.
Stiprina organizmo apsaugą, malšina kosulį, gerklės skausmą, lengvus virškinimo trakto sutrikimus. Jis stimuliuoja kūną nuo pervargimo, išsekimo ir psichinio nuovargio.

KRETOS KALNŲ ČIOBRELIS. Bitučių mylimi, purpuriniai čiobrelio žiedai, kvapnūs lapai – puošia Kretos kalnų šlaitus. Visiems gerai žinoma nuostabi, šilta arbata tik pajutus pirmuosius peršalimo simptomus, o patiekalai pagardinti įgauna išskirtinį skonį. Čiobrelis įrašytas į kulinarijos istoriją ne tik Graikijoje, bet ir visame pasaulyje.
Kretoje čiobrelis užauga dideliu krūmynu kalnų aukštumose ir dėka laukinių sąlygų, darnoje su kitais augalais tampa dar stipresni, jų naudingosios savybės dar vertingesnės. Graikijoje renkami čiobreliai taip pat yra naudingi imunitetui stiprinti, nes juose gausu vitaminų A, C ir K, mangano, kalcio, geležies. Nuo senų laikų laukiniai čiobreliai yra žinomi kaip turintys antiseptinių ir antibakterinių savybių, taip pat turtingi antioksidantais, kurie mus saugo nuo kiekvieną dieną kūną atakuojančių veiksnių. Kretos čiobrelio arbata lengvina peršalimo simptomus, mažina gerklės skausmą ir gali padėti sergant kokliušu.
Kretos kalnuose užsaugęs čiobrelis yra siejamas su gera nuotaika. Gali padėti nuraminti nervinę įtampą, neutralizuoja melancholiją ir drovumą, suteikia energijos.

KRETOS ŠALAVIJŲ ARBATA. Viena svarbiausių Kretoje augančių žolelių – šalavijas, kuris vertinamas ir žavimasi jo kvapu ir nuostabiomis savybėmis žmogui. Dėl antibakterinių, antidiabetinių, antivėžinių savybių ir daugybės antioksidantų šalavijais nuo seno Graikijoje ir įvairiose kitose pasaulio šalyse buvo gydomasi nuo visų ligų. šalavijas buvo įvertintas ir aprašytas medicinos tėvų (Hipokrato, Galeno, Dioskorido, Aetijaus).
Graikijoje šalavijas buvo laikomas šventu augalu. Būtent Triloba šalavijas auga Kretoje ir naudojamas arbatoms.
Vaistažolė skirta lengviems virškinimo sutrikimams lengvinti, burnos gleivinės ir odos uždegimams pažaboti, nes šalavijų arbatoje yra priešuždegiminių savybių. Žmones, kuriuos vargina stiprus prakaitavimus, atminties sutrikimai, depresija vertėtų įtraukti į savo kasdienybę ir kurį laiką pavartoti šios žolelės maisto ruošime ir arbatose. o kadangi gausu antioksidantų, tai padės sustiprinti save nuo išorinių nepalankių sąlygų atakuojančių mūsų kūną kiekvieną dieną. Taip pat viena svarbiausių šalavijo savybių, kuri yra įrodyta moksliškai tai – menopauzės simptomų lengvinimas, kai muša karščio ir prakaitavimo mažinimas, todėl geriant šios arbatos kasdien kelias savaites galimai pajausite palengvėjimą. Sergantiems cukriniu diabetu šalavijo arbata gali padėti sumažinti cukraus kiekį kraujyje.
Šalavijo aromatas aštrokas, žemiškas, tad ir jo naudojant arbatai, gardinant patiekalus prireiks vos kelių lapelių ir jau jausite šio prieskonio aromatą. Šalavijas dera su visais mėsos patiekalais, Kretos žmonės neįsivaizduoja savo virtuvės be šviežių ar džiovintų žolelių ir jais gardina gaminamą maistą.
Paruošta šalavijų arbata turi gausybe maistinių medžiagų vit.K, vit.B, cinkas, magnis, geležis, manganas, gausu flovanoidų, kvercetinas, kornizolis. Džiovinti šalavijo lapai gausiai prikaupę luteolino, kuris žinomas dėl stiprių priešuždegiminių savybių, šalina laisvuosius radikalus iš organizmo, ir yra labai svarbus vėžio profilaktikoje. Visa tai teikia mūsų kūnui reikalingas medžiagas, stiprina jį.

KRETOS PRIESKONINĖ ŽOLELĖ MĖTA. Gryna fliskouni (laukinė mėta) iš Kretos, jūsų sąjungininkė nuo peršalimo.
Aromatingas, gaivus fliskouni yra gerai žinoma vaistažolė dėl savo gydomųjų savybių, stipraus aromato. Nuo seniausių laikų žmonės ieškojo būdų kaip apsisaugoti ir padėti susirgus ir naudojo šią laukinę mėtą nuo peršalimo, kosulio, dismenorėjos (skausmingų mėnesinių), galvos svaigimo, nemigos ir gerklės skausmo gydymui.
Priklauso vaistažolėms, kurios malšina mėnesinių skausmus. Be to, naudojant arbatoms veikia kaip antifizinis, cholagoginis (valo tulžį), tonizuojantis ir antispazminis preparatas. Šviežių lapų užpilas suteikia puikią antifizinę arbatą kaip ir mėtų, bet be mentolio trūkumų. Jis taip pat turi puikią savybę malšinti pilvo pūtimą, atpalaiduoti pilvo skausmą ir nerimą bei sutrikimą, kurį organizmui sukelia spazminiai žarnyno judesiai.
Nenaudoti nėščioms moterims, maitinančioms arba moterims, kurioms menstruacijų metu gausiai kraujuoja. Jokiu būdu negalima šios vaistažolės kūdikiams ir vaikams.

KRETOS LABDANUM ŽOLELĖS ARBATA. Jei niekada negirdėjote apie kalnų rožę, dar žinomą kaip Cistus Creticus (Gauruotasis švitrūnas), šis ypač galingas krūmas auga daugiausia sausringuose ir uolėtose Viduržemio jūros kraštovaizdžiuose, ypač klesti Graikijoje. Nuo žydinčio krūmo specialiu būdu renkami iš augalo tekantys sakai.
Švitrūno aromatas muskusinis, saldus, šiltas ir žemiškas, švelniai kvepiantis žole. Šios arbatos skonis švelnus ir su gėlių aromatu. O kuo gi Kretoje užaugusi Labdano arbata gali mus nustebinti ir praturtinti mūsų kūnus?
Senovės Graikijoje švitrūną naudojo sveikatinimui tiek grožiui puoselėti. Kariai šia žolele gydydavo žaizdas, o moterys odos priežiūrai, jos švarai palaikyti. Šią žolelę pasitelkdavo uždegiminėms ligoms pažaboti, žaizdoms padėti greičiau užgyti, prie virškinimo sutrikimų, netgi prie skrandžio opų ir norint išlaikyti sveiką burnos gleivinę.
Labdanum žolelėje gausiai randami: polifenoliai, proantocianidinai, katechinai, galio rūgštis, rutinas, bioflavonoidai ir daugybė kitų junginių atsakingų už mūsų kūno puoselėjimą ir savijautą, mūsų atsparumą aplinkai. Moksliniai tyrimai įrodė, jog gauruotasis švitrūnas stiprina imuninę sistemą ir efektyviai padeda kai vargina peršalimas ar net gripas.
Dėl tokios gausybės stiprių antioksidantų, kurie saugo mus nuo išorinių aplinkos pažeidimų, ši arbata tinka norint sustiprinti save, savo kūną, virškinimo sistemą, išsivalyti organizmą, pagerinti odos būklę. Labdanum gali palengvinti reumatoidinio artrito sukeltus skausmus, kadangi arbatoje gausu stiprių priešuždegiminių savybių. Dėl diuretinių savybių galima naudoti šią arbatą prie šlapimo takų infekcijų.
Labdanum žinomas ir norint puoselėti sveiką odą, išlaikyti jaunystę, jei kankina spuogai. Ši žolelė puikiai tinka jautriai plonai odai, kai ryškiai matomi kapiliarai, kadangi Labdane gausu rutino, kuris atsakingas už kraujagyslių sieneles, kad jos būtų stiprios. Ieškokite šio ypatingo ingrediento savo kosmetikos priemonėse.
Negerti nėščiosioms ar bandančioms pastoti.
Ši arbata puikiai atstos burnos skalavimo skystį norint palaikyti burnos ertmės higieną tiesiog po dantų valymo paskalaujant burną šia arbata.
Jei veido odą kamuoja aknė, spuogai rekomenduojame su vatos tamponėliu valyti veidą arba jį prausti.
Jei kankina nemiga ar stresas rekomenduojame gerti šią arbatą vakare prieš miegą, kadangi Labdanum turi raminantį poveikį.

KRETOS ROZMARINŲ ARBATA. Rozmarinas gerai žinomas, puikus prieskonis kulinarijoje tinkantis mėsos, žuvies patiekalams, bet ar teko kada ragauti rozmarinų arbatos?
Tai arbata kuria galite mėgautis bet kuriuo paros metu, kadangi neturi kofeino. Ši arbata patiks mėgstantiems šiek tiek stipresnius skonius. Rozmarinų arbatoje juntami medienos, pušies, pipirų aromatai, kurie veikia raminančiai, primena mišką ir jūrą. Rozmarino aromatas mažina nerimą, lengvina patiriant didelį stresą.
Dėl ko verta įtraukti rozmariną į savo mitybos racioną?
Pirmiausia rozmarinuose gausu polifenolių, kurie stiprina visą žmogaus kūną, aprūpina naudingomis medžiagomis ir padeda apsisaugoti. Kasdieną mūsų organizmą puola laisvieji radikalai, kurie pažeidžia ląsteles, todėl itin svarbu naudoti polifenolių pripildytą maistą. Rozmarinuose randama geležies, kalcio, vitamino B6. Tai stiprus antioksidantas. Geriant arbatžolių arbatas, augalų lapeliuose susidaro katechinai, kurie veikia antibakteriškai.
Kretos rozmarinų arbata nuo seno naudojama Graikijos, Kretos liaudies medicinoje: mažinti raumenų skausmus, kraujotakos ir virškinimo gerinimui. Šiandien pasauliniai tyrimai atranda ir įrodo vis daugiau žolelių, o ypač rozmarinų, naudingų savybių. Rozmarinas garsėja poveikiu ne tik organizmo stiprinimui, bet dėl ypatingai stiprių savybių gerinant smegenų veiklą: gerina atmintį, susikaupimą, koncentraciją. Netgi tyrimuose dėl alzheimerio ir parkinsono ligos pastebėtas pacientų pagerėjimas. Tyrimuose pastebėta, kad rozmarinas taip pat palengvina patiriamą nerimą, stresą, gerina nuotaiką.
Žolelių įtraukimas į savo mitybą stiprina virškinimo sistemą, papildo kūną polifenoliais, antioksidantais, vitaminais ir mineralais, todėl arbatos gėrimas turėtų tapti mūsų kasdieninis ritualas.

KRETOS BAZILIKO ARBATA – PRIESKONIS. Kvapusis bazilikas – Kretos saloje paplitęs ir pamėgtas prieskonis. Viduržemio regiono maisto gaminimas neįsivaziduojamas be baziliko. Švelniai pipiriškas anyžiaus skonis suteikia patiekalams ypatingą skonį, tinka mėsos, žuvies patiekalams, gardinti salotas, sriubas, tai garsiojo PESTO padažo pagrindinis ingredientas. Taip pat, bazilikas žinomas ir kaip puikus arbatos gėrimas. Ne veltui baziliko vardas ir kilo iš Graikiško žodžio “basileu”, kuris reiškia karališkas.
Bazilikas nuo seniausių laikų naudojamas kaip vaistažolė galvos skausmams malšinti, virškinimo gerinimui, mažinti karščiavimą. Norint užsiauginti šviežią baziliką svarbiausia gauti daug šilumos ir šviesos, todėl Kretos saloje bazilikui ypatingai tinkamos klimato sąlygos. Augdamas derlingame Kretos dirvožemyje, saulės atokaitoje bazilikas savyje prikaupia gausiai vitamino K, A, C, tai puikus kalcio, geležies, folio rūgšties, magnio, kalio, omega-3 riebalų ir mineralų šaltinis, o taip pat gausu antioksidantų, kurie padeda apsisaugoti nuo išorinių laisvųjų radikalų, kurie atakuoja mūsų kūnus kiekvieną dieną.
Bazilikas pasižymi stipriomis antibakterinėmis, pirešuždegiminėms savybėmis dėka jame esančių eterinių aliejų, todėl baziliką patariama įtraukti į savo kasdieninę mitybą netgi kenčiantiems sąnarių skausmus, šlapimo takų uždegimus, odos infekcijas. Baziliko sudėtyje gausiai randama kalio ir magnio, kurie yra ypatingai svarbūs kraujotakai, gerina širdies ir kraujagyslių darbą, todėl bazilikas tinkamas žmonėms su aukštu kraujospūdžiu,reguliuoja kraujotaką ir padeda jį sumažinti. Tik svarbu atsiminti, kad bazilikas veikia kaip kraują skystinantis, todėl venkite prieš planuojamas operacijas, o vartojant vaistus pasitarkite su gydytoju ar vaistininku dėl žolelių vartojimo.
Bazilikas naudingas ir žmonėms dėl gebėjimo sumažinti aukštą cukraus kiekį kraujyje. Patiriantiems stresą, nervines situacijas taip pat naudinga įtraukti baziliką į savo racioną, tiek maisto gaminime, tiek arbatos gėrimą, tam kad stiprintumėte save ir gautumėte kuo įvairesnius antioksidantus ir medžiagas iš įvairiausių augalų.

KRETOS RAUSVASIS DAŠIS PRIESKONIS. Satureja thymbra – Kretos kalnuose ir laukuose augantis dašis, kuriame juntamas raudonėlio ir čiobrelio aromatas. Kretos dašis dedamas į ruošiamą maistą, kuomet reikia pikantiškumo, aštrumo, netgi gali pakeisti pipirus. Laukinis dašis savo gydomosiomis savybėmis labai panašus į čiobrelį, taip pat dašio arbata geriama kai yra skrandžio negalavimai, kvėpavimo takams, sergant gripu.
Rausvasis dašis yra puiki antibakterinė priemonė. Jau dabartiniuose moksliniuose tyrimuose yra įrodyta kaip dašyje esantys eteriniai aliejai kovoja su burnos herpes virusu, dašio eterinis aliejus puikus natūralus maisto konservantas, kuris neleidžia maiste atsirasti bakterijoms, net senovėje Kretiečiai valydavo vyno statines prieš ruošiant naują derlių, tam kad išvalytų jas.
Kretos Thymbra vienas stipriausių antioksidantų, o juos galima gauti geriant thymbros arbatą, beriant į maistą, padažus, alyvuogių aliejų. Gausybė bioaktyvių šaltinių dašyje gali padėti save stiprinti, suteikti visai virškinimo sistemai įvairumo ir spalvų.

KRETOS PRIESKONINĖ ŽOLELĖ OREGANO. Daug vitamino C, skaidulų, geležies ir β -karotino. Vitamino A provitaminai sintetinami iš augalų, aktyviausias jų – β-karotinas. Kada mums trūksta šio vitamino mus kankina: sausa oda, skylinėjantys plaukai, nagai, suprastėjęs augimas, regėjimas, geležies trūkumas.
Raudonėlis, pasižymi stipriomis antioksidantinėmis savybėmis, tai prevencinė priemonė norint apsisaugoti nuo vėžinių susirgimų (krūties, gaubtinės žarnos, plaučių). Jis pasižymi stipriu antimikrobiniu ir grybeliniu poveikiu.
Raudonėlį į savo patiekalus dažniau reiktų įsiberti vyrams, pagerina prostatos veiklą. Kretos žolelė yra natūrali priemonė esant mažakraujystei, geležies trūkumui. Jis palengvina ir menstruacinius skausmus. Raudonėliais pagardintas patiekalas, sumažina druskos poreikį, reguliuoja aukštą kraujospūdį.
Kretos oregano žolelėje gausu eterinių aliejų, tokių kaip timolis ir karvakrolis, ursolio rūgštis, nizinas yra daug kitų skaidulų, kurios labai naudingos žmogaus organizmui.
Šiandien raudonėlis daugiausia naudojamas kulinarijoje ir tradiciniuose Viduržemio jūros dietos patiekaluose. Kretos prieskonis oregano yra naudingas žmogaus sveikatai ir dažnai naudojamas homeopatijoje.

KRETOS MAJORANA (MAIRŪNAS). Tai endeminė žolelė. Ji vartojama peršalimo ligoms gydyti.
Taip pat rekomenduojama tiems, kurie kenčia nuo migrenos, nerimo ir nemigos.
Kretos majorana padeda virškinti maistą. Jis taip pat veikia kaip raminanti priemonė, esant patempimams ir raumenų pažeidimams.
Arbata iš lapų ar žiedų vartojama ir mažylių slogai gydyti. Puiki prevencinė priemonė nuo peršalimo, sauso ir varginančio kosulio, nosies ir gerklės paburkimo, ausų skausmo.
Mairūnų arbata taip pat naudojama esant įvairioms virškinimo problemoms, įskaitant prastą apetitą, kepenų ligas, tulžies akmenligę, žarnyno dujas ir skrandžio spazmus.
Kai kurios moterys mairūnų arbatą naudoja norėdamos palengvinti menopauzės simptomus, gydyti nuotaikų svyravimus, susijusius su mėnesinėmis, paskatinti menstruacijas, motinos pieno tekėjimą.
Gali padėti esant diabetui, miego sutrikimams, raumenų spazmams, galvos skausmams, patempimams, mėlynių ir nugaros skausmų gydymui. Jis taip pat naudojamas kaip „nervų tonikas“ ar „širdies tonikas“ pagerina kraujotaką.